"-NHi" meaning in All languages combined

See -NHi on Wiktionary

Suffix [Gamilaraay]

IPA: /n̪i/
Head templates: {{head|kld|suffixes}} -NHi
  1. X- indicates past tense in Gamilaraay verbs ending in -y Tags: morpheme
    Sense id: en--NHi-kld-suffix-f5ayYTdX Categories (other): Gamilaraay entries with incorrect language header, Gamilaraay terms with non-redundant non-automated sortkeys, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Gamilaraay entries with incorrect language header: 67 0 5 0 28 Disambiguation of Gamilaraay terms with non-redundant non-automated sortkeys: 64 0 4 0 32 Disambiguation of Pages with 1 entry: 69 0 7 0 24 Disambiguation of Pages with entries: 51 0 4 0 45
  2. banaganhi Tags: morpheme
    Sense id: en--NHi-kld-suffix-78getTD9
  3. banaganhi Tags: morpheme
    Sense id: en--NHi-kld-suffix-r3siZTB6
  4. ngarrinyi Tags: morpheme
    Sense id: en--NHi-kld-suffix-CVid-HDE
  5. ngarrinyi Tags: morpheme
    Sense id: en--NHi-kld-suffix-FDxfMxAe Categories (other): Pages with entries Disambiguation of Pages with entries: 51 0 4 0 45
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kld",
        "2": "suffixes"
      },
      "expansion": "-NHi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gamilaraay",
  "lang_code": "kld",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "67 0 5 0 28",
          "kind": "other",
          "name": "Gamilaraay entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "64 0 4 0 32",
          "kind": "other",
          "name": "Gamilaraay terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "69 0 7 0 24",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "51 0 4 0 45",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "X- indicates past tense in Gamilaraay verbs ending in -y"
      ],
      "id": "en--NHi-kld-suffix-f5ayYTdX",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "banaganhi"
      ],
      "id": "en--NHi-kld-suffix-78getTD9",
      "links": [
        [
          "banaga",
          "banagay#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nhi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "banaganhi\nrun-past tense",
        "run-past tense"
      ],
      "id": "en--NHi-kld-suffix-r3siZTB6",
      "links": [
        [
          "banaga",
          "banagay#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nhi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "banaganhi"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "ngarrinyi"
      ],
      "id": "en--NHi-kld-suffix-CVid-HDE",
      "links": [
        [
          "ngarri",
          "ngarriy#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nyi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 0 4 0 45",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ngarrinyi\nsat",
        "sat"
      ],
      "id": "en--NHi-kld-suffix-FDxfMxAe",
      "links": [
        [
          "ngarri",
          "ngarriy#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nyi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "ngarrinyi"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/n̪i/"
    }
  ],
  "word": "-NHi"
}
{
  "categories": [
    "Gamilaraay entries with incorrect language header",
    "Gamilaraay lemmas",
    "Gamilaraay suffixes",
    "Gamilaraay terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kld",
        "2": "suffixes"
      },
      "expansion": "-NHi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gamilaraay",
  "lang_code": "kld",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "X- indicates past tense in Gamilaraay verbs ending in -y"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Gamilaraay terms with usage examples"
      ],
      "glosses": [
        "banaganhi"
      ],
      "links": [
        [
          "banaga",
          "banagay#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nhi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Gamilaraay terms with usage examples"
      ],
      "glosses": [
        "banaganhi\nrun-past tense",
        "run-past tense"
      ],
      "links": [
        [
          "banaga",
          "banagay#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nhi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "banaganhi"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Gamilaraay terms with usage examples"
      ],
      "glosses": [
        "ngarrinyi"
      ],
      "links": [
        [
          "ngarri",
          "ngarriy#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nyi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Gamilaraay terms with usage examples"
      ],
      "glosses": [
        "ngarrinyi\nsat",
        "sat"
      ],
      "links": [
        [
          "ngarri",
          "ngarriy#Gamilaraay"
        ],
        [
          "nyi",
          "-NHi#Gamilaraay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "ngarrinyi"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/n̪i/"
    }
  ],
  "word": "-NHi"
}

Download raw JSONL data for -NHi meaning in All languages combined (1.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.